English

Gazetari palestinez fiton çmimin për foton e vitit në shtypin botëror

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fotoreporteri palestinez i Reuters Mohammed Salem ka fituar çmimin prestigjioz World Press Photo of the Year për foton e tij që tregon një grua duke përqafuar trupin e një fëmije të mbështjellë qefin të bardhë, një moment intim pikëllimi intensiv.

- Advertisement -

Gruaja është Inas Abu Maamar, 36 vjeç dhe trupi që mbante në foto ishte i mbesës së saj pesëvjeçare, Saly.

Fotoja është bërë në Khan Younis në Rripin jugor të Gazës më 17 tetor në morgun e spitalit Nasser, ku banorët po shkonin të kërkonin të afërmit e zhdukur.

“Ishte një moment i fuqishëm dhe i trishtuar, dhe ndjeva se fotografia përmbledh kuptimin më të gjerë të asaj që po ndodhte në Rripin e Gazës,” tha Salem.

Momenti ishte veçanërisht prekës për fotografin, gruaja e të cilit lindi vetëm disa ditë më parë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?