Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë-Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol negociues pas tensioneve në Veri pasi është një partner i besueshëm nga të dyja palët.

Gazetari theksoi se pozicioni negociues i Turqisë mund të rritet pas ditës së shtunë kur pritet të inagurohet Erdogan si presidenti i Turqisë pas fitores në zgjedhje.

Madje Ejupi shkoi dhe më tej teksa tha se e diela mund të jetë dhe dita e negocimit mes Kosovës dhe Serbisë.

- Advertisement -

“Raportet e Turqisë janë të nivelit të lartë dhe me presidenten Vjosa dhe me kryeministrin Kurti. Kurti ishte përpara disa muajsh i ftuar në Stamboll ku pati dhe një deklaratë të përbashkët me Erdogan dhe një shtrëngim duarsh, që ishte një sinjal shumë i fuqishëm që kushdo që është në pushtet në Kosovë dhe Shqipëri, Turqia do vazhdojë në politikën e jashtme të ketë raporte solide. Në Kosovë dhe Bosnje ka një interes të shtuar të Turqisë pasi Serdia gjeneron një destabilitet në rajon.

Turqia do të ketë një ndikim shumë të madh në ndërmjetësimin e raportit mes dy vendeve, duke qenë se është partner i pranueshëm nga të dy palësh. Veçanërisht pas ditës së shtunë ku pritet që Erdogan të inagurohet si president i Turqisë dhe dita e diel mund të jetë dita e negocimit”, tha gazetari.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rumania do të dërgojë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR 

Rumania do të dërgojnë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR në Kosovë, tha ambasadori rumun në NATO, Dan Neculaescu. "Pas vendimit të fundit...

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

TË FUNDIT

Rumania do të dërgojë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR 

Rumania do të dërgojnë forca shtesë për t’i ardhur në ndihmë KFOR në Kosovë, tha ambasadori rumun në NATO, Dan Neculaescu. "Pas vendimit të fundit...

“E kemi nën kontroll!” Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun!

Zëvendës Drejtori i Policisë së Kosovës Veton Elshani tha në një intervistë për Euronews Albania se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh...

Hovenier: SHBA-ja, e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme ta këshillojnë Kosovën në hartimin e statutit...

Tragjedia me 21 viktima në Itali, pamje nga momenti kur autobusi bie nga ura

Mediat e huaja kanë publikuar pamje nga momenti i aksidentit të autobusit në Itali, ku humbën jetën 21 persona, ndërsa u plagosën dhe dhjetëra...

Man Utd dështon sërish, Arsenali ndëshkohet në Francë, Bayern fiton me përmbysje

Manchester United e Arsenal mund të konsiderohen dështimet e mbrëmjes, me djajtë e kuq të cilët u mposhtën me përmbysje nga Galatasaray, me Icardin...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×