English

Gjermania ndërpret fondet për partinë e ekstremit të djathtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata më e lartë në Gjermani vendosi që një parti e vogël e ekstremit të djathtë nuk do të marrë asnjë fond shtetëror në gjashtë vjetët e ardhshëm për shkak se vlerat dhe qëllimet e saj janë jokushtetuese dhe synojnë shkatërrimin e demokracisë së shtetit.

- Advertisement -

Gjykata Federale Kushtetuese tha se partia Die Heimat, që më herët njihej si Partia Nacionale Demokratike e Gjermanisë (NPD), “vazhdon të shpërfillë rendin demokratik dhe sipas qëllimeve të saj dhe veprimeve të anëtarëve dhe mbështetësve të saj, është e orientuar drejt eliminimit të tij”.

Gjykatësja Doris Koenig, që është nënkryetare e Gjykatës Kushtetuese, shpjegoi vendimin e marr në mënyrë unanime, duke thënë se koncepti politik i partisë nuk është në përputhje me garantimin e dinjitetit njerëzor, ashtu siç definohet në Kushtetutën gjermane.

Die Heimat ka një koncept të identitetit etnik gjerman dhe përkrah idenë që “komuniteti kombëtar” është i bazuar në prejardhje, tha gjykatësja.

“Promovimi i komunitetit bazuar në etni rezulton në shpërfillje për të huajt, migrantët dhe pakicat dhe cenon dinjitetin njerëzor dhe parimin e barazisë elementare ligjore”, tha Koenig.

Qeveria gjermane, Dhoma e Ulët dhe e Lartë e Parlamentit dërguan lëndë për këtë parti para gjykatës. Ata paraqitën prova, duke thënë se dëshmojnë se Die Heimat është një organizatë raciste, që ka ideologji antimyslimane dhe antisemitike, dhe kundërshton transgjinorët.

Qeveria e ngriti çështjen për ndalimin e financimit të kësaj partie politike nga shteti, pasi dy përpjekje për t’ia ndaluar veprimtarinë kësaj partie dështuan.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?