Gjiknuri flet pas daljes nga SPAK: Dhashë shpjegime për një nga vjedhjet më të mëdha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshë i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri ka dhënë një deklaratë për mediat pas daljes nga Prokuroria e Posaçme anti Korrupsion.

Gjiknuri tha se ishte thirrur këtë të premte në SPAK, për të dëshmuar në cilësinë e personit që ka dijeni për çështjen projektit të rrugës Tiranë-Elbasan.

Sipas deputeti të PS-së ai dha shpjegime përpara organit të akuzës për atë që e cilësoi një nga vjedhjet më të mëdha, pasi punimet për rrugën nisën me një vlerë 240 mln euro dhe përfunduan me një shifër prej 400 mln euro.

- Advertisement -

“Dhashë shpjegime për një nga abuzimet më të mëdha, nisën punimet me një vlerë 240 mln euro por përfundoi me mbi 400 mln euro”, tha Gjiknuri në dalje të SPAK.

Gjiknuri, në kohën kur ishte Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë kallëzoi në prokurori abuzimet e konstatuara nga raporti i auditit të kryer për zbatimin e këtij projekti dhe përgjegjësitë e ish-drejtuesve të ARRSH.

Gjiknuri urdhëroi auditin dhe dorëzoi kallëzimin në Dhjetor të vitit 2017. Ai po jep sot sërish shpjegime për këtë çështje pas pafajësisë që morën ish-zyrtarët e kallëzuar.

Bëhet fjalë për ish-drejtorin e ARRSH-së Dashamir Xhika dhe disa ish-zyrtarë të tjerë të cilët morën pafajësi në gjykatën penale.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

TË FUNDIT

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×