English

Gjykata franceze miraton reformën e pensioneve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Organi më i lartë kushtetues i Francës ka miratuar rritjen e moshës së pensionit shtetëror nga 62 në 64 vjeç dhe ka hedhur poshtë thirrjet për një referendum nga kundërshtarët politikë.

- Advertisement -

Por Këshilli Kushtetues ka thënë se disa nene të reformës së diskutueshme kanë të meta ligjore.

Prej janarit janë mbajtur 12 ditë protesta kundër reformave.

Në mars, qeveria përdori një fuqi të veçantë kushtetuese për të detyruar reformat pa votim.

Qeveria e presidentit Emmanuel Macron argumenton se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar kolapsin e sistemit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×