Gjykata Kushtetuese: Emigrantëve shqiptarë u është cenuar e drejta për të votuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Emigrantëve shqiptarë u është cenuar e drejta kushtetuese për të zgjedhur duke pamundësuar votën e tyre në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Kështu është shprehur Gjykata Kushtetuese pasi ka shqyrtuar padinë e Shoqatës “Diaspora për Shqipërinë e Lirë”, duke kërkuar që brenda 1 viti të punohet për plotësimin e kuadrit ligjor përmes të cilit të sigurohet vota e emigrantëve.

Kjo e fundit ka qenë prioritet i mandatit të dytë qeverisës të kryeministrit Rama, duke sjellë si risi në 2017-tën Ministrinë e Shtetit Për Diasporën, e cila për 4 vite u drejtua nga Pandeli Majko.

- Advertisement -

Me një ministri të dedikuar për marrëdhëniet e emigrantëve me vendin e tyre të origjinës u duk se vota e diasporës në zgjedhjet e fundit ishte një hap më pranë realizimit.

Propozimet nuk munguan. Ministria e Diasporës fillimisht hodhi në tavolinë dy alternativa. Votimin në selitë diplomatike të vendeve ku emigrantët jetonin, ose nëpërmjet postës së shpejt. Kjo e fundit shihej si mundësi më efikase nga ministri Majko. Por të dyja këto alternativa u panë me skepticizëm nga opozita dhe Komisioni Qendror i zgjedhjeve.

Ministria për Diasporën nuk arriti të përmbushte zotimin për votën e emigrantëve dhe në mandatin e tretë qeverisës të socialistëve, kjo ministri reduktohet, duke i kaluar kompetencat e saj Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Disa muaj më vonë shkrihet edhe Agjencia Kombëtare të Diasporës. Sipas vendimit punën e kësaj strukture do ta kryente një departament në Ministrinë e Jashtme, duke i kursyer buxhetit të shtetit 71 milionë lekë, nga të cilat 35 milionë shkonin si shpenzime për personelin.

Agjencia që merrej me çështjet e diasporës, thuhej në projektligj, sillte kosto të panevojshme në buxhetin e shtetit.

Në zgjedhjet e kaluara paralamentare emigrantët nuk mundën të votojnë për shkak të masave anti-Covid që Ministria e Shëndetësisë. Disa ditë para mbajtjes së zgjedhjeve Ministria vendosi karantinimin me 14 ditë për qytetarët që vinin nga Maqedonisë së Veriut dhe Greqia.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat në Moskë: Një amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

TË FUNDIT

Mediat në Moskë: Një amerikan gjendet i vdekur në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×