English

Gjykata Kushtetuese jep vendimin për ligjin për studentët e mjekësisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Kushtetuese ka pranuar pjesërisht kërkesën e studentëve të mjekësisë kundër qeverisë që i detyron të qëndrojnë në Shqipëri pas studimeve për 3-5 vjet.

- Advertisement -

Gjykata ka vendosur të detyrojë Kuvendin që brenda 3 muajve të bëjë akte të reja ligjore për afatet.

Kushtetuesja i konsideron të ashpra afatet e vendosura nga qeveria, ndaj ka shfuqizuar afatet 2,3 dhe 5-vjeçare.

Sipas Gjykatës Kushtetuese afatet nuk janë proporcionale me interesin publik.

Kushtetuesja thotë se ka parë vende të tjera dhe afati nuk shkon më shumë se 3 vjet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?