English

Ligji për studentët e Mjekësisë, Sallabanda në krahë të studentëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vetëm pak ditë përpara se Gjykata Kushtetuese të marr në shqyrtim ligjin për studentët e mjekësisë që i detyron ata të punojnë për disa vite aty ku i cakton sistemi, pas diplomimit, Kita Sallabanda anëtar i bordit të akreditimit të institucioneve të arsimit të lartë, del krahë studentëve.

- Advertisement -

Gjatë një interviste për Euronews Albania, Sallbanda pohon se ky ligj i kundërshtuar nga studentët duhet rregulluar.

“Përmirësimi I kushteve të punës në spitalet dhe poliklinikat e rretheve, sipas sallbandës është një kërkesë normale e studentevë”, tha Sallabanda.

“Në gjykimin e tij, duhet punuar më shumë me kurrikulat në universitetin e mjekësisë, për të përgatitur mjekë human”, tha më tej Sallabanda.

Në 21 dhjetor gjykata kushtetuese do të nis shqyrtimin e ankimimit të studentëve për ligjin që ju mban peng diplomat deri në përmbushje të viteve të punës në spitalet e rretheve ku sistemi i cakton. Në kundërshtim të këtij ligji studentët kanë bërë një sër protestash dhe bojkotuan mësimin.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?