Godet eksperti i sigurisë: Policë majë shkallëve që shkulin kamerat, e shëmtuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Sigurisë Fatjon Softa ka komentuar në Euronews Albania, operacionin e nisur nga policia për të çmontuar kamerat nën administrimin e grupeve kriminale të vendosura në ambiente publike.

Softa tha se nuk është dinjitoze që kamerat të çmontohen nga punonjësit e policisë. Ai tha se policia mund të kishte kontraktuar persona të tjerë, të cilët nën mbikqyrje mund të bëjnë heqjen e kamerave të vëna në mënyrë të paligjshme.

Sipas ekspertit që ky aksion të ketë sukses duhet që të sigurohen serverat e kamerave dhe jo të shohim policë majë shkallëve që i shkulin ato.

- Advertisement -

“Kamerat nuk është se figurën ose transmetimin e çojnë në një njësi bazë, ato janë të monutara në një mënyrë shumë inteligjente pasi nuk shkojnë në një video-regjistrator, por devijojnë transmetimin dhe e çojnë në një server, që mund të jetë në një shtëpi, por mund të devijojë dhe në një server jashtë vendit.

Unë shikoj polic që shkojnë nëpër qytete hipin nëpër shtylla dhe shkulin kamerat. Që të gjesh çfarë kanë filmuar duhet të gjesh autorët dhe serverat.

Nuk është komode që një punonjës policie të hipi në shtyllë, mund të marrësh një punonjës nën mbykqyrje. Nuk është dinjitoze për një punonjës policie të hipi në shkallë dhe të shkul kamerat”, tha Softa.

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

TË FUNDIT

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×