English

Goditet me raketë anija greke në Detin e Kuq

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anije greke me flamur Malta është goditur me raketë në Detin e Kuq në brigjet e Jemenit, kështu ka njoftuar firma e sigurisë detare Ambrey.

- Advertisement -

Sipas BBC, ky është incidenti i tretë që përfshin transportuesin me shumicë, që besohet të quhet Zografia, në 24 orë. Incidenti i së martës vjen pasi ushtria amerikane njoftoi se kishte konfiskuar armë të furnizuara nga Irani për rebelët Huthi gjatë një operacioni javën e kaluar.

Ndërkohë, SHBA-ja ka goditur më shumë objektiva në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit. Një zyrtar i tha CBS, partnerit amerikan të BBC-së, se SHBA kreu sulme të mëtejshme në pozicionet e Houthive gjatë natës.

SHBA dhe Britania e Madhe nisën një valë sulmesh ajrore kundër dhjetëra objektivave Houthi më 11 janar pas sulmeve të grupit të mbështetur nga Irani mbi anijet në Detin e Kuq.

Nuk dihet ende se çfarë është sulmuar në operacionin e fundit amerikan.

Huthi-t janë zotuar të hakmerren dhe të dielën Shtetet e Bashkuara thanë se kishin rrëzuar një raketë të gjuajtur drejt një prej anijeve të saj luftarake nga një zonë Huthi në Jemen.

Disa anije janë shënjestruar nga luftëtarët e lëvizjes që nga nëntori në shenjë proteste ndaj luftës së Izraelit me Hamasin.

Huthi-t thonë se ata kanë në shënjestër anijet që janë në pronësi izraelite, me flamur ose operuar, ose që po shkojnë drejt porteve izraelite. Megjithatë, shumë prej tyre nuk kanë lidhje me Izraelin.

Deti i Kuq lidh Oqeanin Indian me Mesdheun nëpërmjet Kanalit të Suezit, por disa linja detare kanë njoftuar se tani po devijojnë rreth Kepit të Shpresës së Mirë për të arritur në Evropë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?