Hapja e rrugës shton turistët në Theth

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thethi, fshati në zemër të alpeve shqiptare, mund të vizitohet edhe në dimër. Tashmë nuk është e nevojshme që të pritet fundi i pranverës për të shkrirë bora, pasi rruga është tërësisht e hapur.

Paulin Polia, zotërues i një prej bujtinave në Theth thotë se ka një trend në rritje të vizitorëve. Hapja e rrugës ka ndikuar që turizmi të jetë funksional 365 ditët e vitit.

“Pas pandemisë, 2022 ka nisur me këmbë të mbarë dhe këtë e shohim në bazë të rezervimeve. Një nga gjërat që ka ndikuar është edhe rruga që u mbajt e hapur dhe në të njëjtën kohë është shtuar kapaciteti i akomodimit dhe numri i turistëve”, thotë ai.

- Advertisement -

Astrit Villi prej 20 vitesh është guidë turistike. Shumë e rëndësishme për të, është fakti që kërkesa për këtë zonë është gjithnjë në rritje, jo vetëm nga turistët vendas, por dhe ata të huaj.

Për drejtuesin e zonave të mbrojtura, Agim Dardha shumë e rëndësishme është që turizmi të mos jetë vetëm sezonal. Pozitiv është fluksi i turistëve, por sërish mbeturinat janë një problematikë që të vret sytë në peizazhin e mrekullueshëm të Thethit.

“Një ndër problematikat kryesore për Thethin ngelin mbetjet, për periudhën e dimrit nuk janë bashkuar nga bashkua, as në qendër të Thethit, ku banorët disa herë janë ankuar për një rrugëzgjidhje. Por mbetje ka edhe në shtigje te Kanioni, Ujëvara, Syri i Kaltër që janë të paaksesueshme në mbledhjen e mbeturinave”, shprehet Dardha.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×