Harta e re gjyqësore, Maks Haxhia tregon si mund të zgjidhej situata

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Harta e re gjyqësore për Gjykatat e Apelit, Administrative, dhe për Shkallën e Parë ka pothuajse përgjysmim në të gjithë nivelin e gjykatave në vend.

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia thotë se problemi fillon tek gjykatat e apelit, të cilat qendërzuar të gjitha në Tiranë.

Në emisionin “Sot” në Euronews Albania, ai tha se është dhënë një propozim nga Komuniteti i Avokatëve për KLGJ-në.

- Advertisement -

“Në komunitetin e avokatëve ka juristë të shkëlqyer që mund t’i angazhojnë derisa të plotësohen vakancat në sistem e të bëhet i plotë procesi i vetingut”, tha Haxhia.

“Ne seleksionuam më të mirët, dhe i thamë KLGJ-së merr kë të duash”, shtoi ai.

Avokati Gentian Rumano thotë se harta e re do të cenojë aksesin në gjykatë për shumë individë, do të rrisë kostot, angazhimin e avokatëve nga rrethet për të pasur qasje në gjykatën e Tiranës.

“Nuk e di si mund ta kenë menduar, pasi kjo nuk garanton akses për qytetarët”, u shpreh Rumano në emisionin Sot në Euronews Albania.

Avokati Esmerald Xhafaj thotë se nga KLGJ është marrë vendimi për mbylljen e Gjykatës Apelit, dhe Administrative të Shkallës së parë në Korçë, si edhe Gjykata e Pogradecit por nuk është përcaktuar se si do të vijohet me ushtrimin e detyrës së gjyqtarëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×