Hekurudha Tiranë-Durrës, vitin e ardhshëm përfundon projekti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në mars të vitit të ardhshëm pritet të përfundojë projekti për hekurudhën Tiranë-Rinas-Durrës.

Punimet i panë nga afër zv/kryeministrja Balluku dhe kandidati socialist për bashkinë e Tiranës, Veliaj.

“Kjo hekurudhë është shumë e rëndësishme sepse lidh Tiranën me Durrësin, por jo vetëm me qytetin e Durrësit aty ku do të ndërtohet ballina ujore më e rëndësishme e Ballkanit dhe Porti i Jahteve, por do të lidhë edhe Tiranën me portin e ri të Durrësit të ndërtuar në Porto Romano, përmes nyjes së Sukthit,” – u shpreh Balluku.

- Advertisement -

Linja e re hekurudhore pritet të përfundojë në mars të 2024-ës dhe do të ketë brenda kryeqytetit 3 stacione. 

“Ne në Tiranë nuk do të vazhdojmë me të pesta këto platforma dhe trase, por vetëm më një trase të trenit elektrik. Do të kemi edhe tre stacione të tjera, te ‘Josif Pashko’, te ‘Jordan Misja’ dhe në fund të Bulevardit të Ri, ose siç quhen ndryshe ‘city stations’. Për të gjithë ata që kanë një shqetësim nëse do të ketë mallra, i siguroj se jo, nuk do të ketë mallra,” – tha Veliaj.

Më trenin elektrik, kryeqyteti dhe qyteti i Durrësit do të përshkruhet për vetëm 22 minuta ndërsa aeroporti Nënë Tereza nga Tirana do të përshkuhet për 12 minuta. 

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

TË FUNDIT

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...

“Morën 20 mijë € në lokal”, Lala: Babai i Liridonës më tha do dalin krime të mëdha

Gazetarja Klodjana Lala tha në një intervistë për Euronews Albania se Prokuroria e Kosovës duhet të hetojë burimin e pasurisë së Naim Murselit, njeriu...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×