Hetimi i pronave në Lalëz, si u tjetërsuan mijëra m2 përmes falsifikimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK njoftoi shpalljen në kërkim të Aleksandër Lahos me tre akuza. Mes tyre ishte ajo e falsifikimit të dokumentacioneve. Në të njëjtin njoftim Prokuroria e Posaçme thotë se ka sekuestruar 403 mijë metër katrorë prona në Gjirin e Lalzit.

Dyshimet e SPAK janë që prona në fjalë është tjetërsuar përmes falsifikimit, ku nën hetim është edhe shtetasi me inicialet I.K., ish-përfaqësues i Avokaturës së Shtetit në Durrës, për të cilin gjykata e posaçme ka caktuar masën e sigurisë arrest shtëpie më 20 tetor të këtij viti.

SPAK ka në dorë një video-përgjim të qershorit 2017. Në përgjim dyshohet se shfaqet Aleksandër Laho, njohur edhe si ‘Rrumi i Shijakut’, duke biseduar me shtetasin I.K. për një shumë parash.

- Advertisement -

SPAK pretendon se në këtë video-përgjim, I.K. ka kërkuar 12 milionë lekë në këmbim të mosapelimit të procesit gjyqësor në lidhje me pronësinë e 45 mijë metra/katrorë pronë shtetërore në Gjirin e Lalzit.

Prokuroria e Posaçme e siguroi këtë video pas atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja më 1 nëntor të 2019-s. Ai u qëllua në momentin që po udhëtonte me mjet në vendin e njohur si ‘Mbikalimi i Shkozetit’ në Durrës.

Në automjet bashkë me të ndodhej edhe Aleksandër Laho dhe Andi Maloku. Nga të shtënat, Arjan Ndoja mbeti i plagosur së bashku me Aleksandër Lahon, ndërsa Andi Maloku mbeti i vrarë.

Shënjestra e sulmit dyshohet se ka qenë Aleksandër Laho dhe përfshirja e tij në tjetërsimin e pronave në Gjirin e Lalëzit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

TË FUNDIT

Federata Ndërkombëtare e Tenisit mbron Gjokoviçin: S’ndalohen deklaratat politike

Udhëheqësit ndërkombëtarë të tenisit deklaruan se tenisti serb, Novak Gjokoviç, i cili shkroi “Kosova është zemra e Serbisë” në një kamerë në French Open,...

“Me kutinë e burgut, kërkesa s’u pranua”, kandidati i BF komenton vendimin e KAS

Kandidati i koalicionit Bashkë Fitojmë në Rrogozhinë, Shkëlqim Hoxha ishte i ftuar këtë të mërkurë në Euronews Albania për të komentuar rreth vendimit të...

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×