English

Honda prezanton një linjë të re të makinave elektrike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Honda zbuloi dy automjete konceptuale në Panairin e Konsumatorëve Elektronikë në Las Vegas, që ofrojnë një vështrim të hershëm të linjës së ardhshme të automjeteve elektrike.

- Advertisement -

E para nga këto modele të reja, e quajtur Seria Honda 0, do të dalë në prodhim në vitin 2026, njoftoi Honda. Modelet e reja do të kenë gjithashtu një logo të re Honda “H” si pjesë e kalimit të kompanisë te automjetet elektrike.

Honda njoftoi vitin e kaluar se po investonte 40 miliardë dollarë për të krijuar automjete të reja elektrike me plane për të prezantuar 30 EV të reja globalisht deri në vitin 2030. Më herët, Honda njoftoi planet për të shitur vetëm automjete me emetim zero në tregjet kryesore deri në vitin 2040.

Aktualisht, Honda mbetet prapa konkurrentëve kryesorë në shitjet e automjeteve plotësisht elektrike. Në Shtetet e Bashkuara, Honda aktualisht nuk ofron ndonjë model plotësisht elektrik, megjithëse ka ofruar disa në të kaluarën të synuara në tregje specifike, si Kalifornia. Dhe një SUV elektrik i tregut masiv – Prologue, i krijuar në bashkëpunim me General Motors – pritet të dalë në shitje më vonë këtë vit. Ndërkohë, konkurrentët si Hyundai, Kia, Ford dhe GM kanë disa modele EV për shitje tashmë.

Dy automjetet konceptuale të serisë Honda 0 quhen Saloon dhe Space-Hub.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?