English

Hyrja e Shkodrës “pushtohet” nga uji, kthehen përmbytjet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Imazhet e Shkodrës së përmbytur vite më parë janë kthyer këtë të diel.

- Advertisement -

Reshjet e shiut kanë rënduar trafikun, dëmtuar tokat bujqësore dhe kanë detyruar banorët të përdorin varkat.

“Harku i Berdicës” në hyrje të qytetit është mbuluar nga uji. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi bëri me dije se 4 familje janë evakuuar.

Në disa zona uji shkon deri në 50 centimetra.

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar problematikë të shtuar në lagjen “Ajasëm” ku e vetmja mënyrë për banorët për të komunikuar me pjesën tjetër të qytetit janë varkat.

Disa toka bujqësore janë përmbytur pasi lumi Gjadër ka dalë nga shtrati gjithashtu.

Edhe niveli i lumit Kir në Shkodër është rritur për shkak të reshjeve të dendura.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?