I burgosur në Hagë, 110 punime të Selimit shfaqen në muzeun kombëtar të Kosovës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Krijimtaria e ish-komandantit te UCK-se dhe ish deputetit te Kosoveq, Rexhep Selimi, është sjellë për publikun ne Prishtine përmes një ekspozite e cila përfshinë 110 piktura te realizuara në qendrën e paraburgimit ne Hage, ku edhe po mbahet  prej dy vjetësh.

Ato janë paraqitur për art-dashësit në hapësirat e Muzeut Kombëtar të Kosovës nën titullin ‘Ne gare me boten gri’ në shënim te 110 vjetorit të Pavarësisë të shtetit shqiptar.

Si lindi kjo ide e tregon bashkëshortja e Rexhepit, Shqipja.

- Advertisement -

“Sa herë që kemi lëvizur unë kam marrë pëlhura me vete, e kur jam kthyer i kam marrë të pikturuara. Për këtë festë vendosëm që Rexha të flasë me ekspozitë, të flasë me kombin e vet me bashkëqytetarët, përmes ekspozitës”- tha ajo .

E ndërsa tregon cila është gjendja shpirtërore e fizike e bashkëshortit dhe shokëve të tij, për të cilët beson se shume shpejt do kthehen të lirë në vendlindje.

“Rexha përveç pikturës po merret dhe me shkrime, po punon dhe me një roman. Ai është  artist në shpirt.”- theksoi Shqipja.

Krijimtarinë e mikut te tij erdhi ta vizitojë edhe bashkëluftëtari, Daut Haradinaj.

“Sa i përket pikturës, unë e mbaj mend që na ka ra me qëndruar ilegal për disa javë diku dhe shumicën e mureve, i ka pikturuar me motive kombëtare, me motive të luftës”- tha ai.

Hradinaj kërkoi angazhim me te madh te shtetit kunder Gjykates Speciale.

“Unë e di se ato do e fitojnë pafajësinë, por duhet me e fituar më shpejt e jo me prit, sepse është e padrejtë”- theksoi Haradinaj, bashkëluftëtar i Rexhepit.

Realizimi i kësaj ekspozite u bë e mundur edhe me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. Ajo do të jetë e hapur deri më 4 dhjetor.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×