“I doli fjala Gjinushit”, Zhupa nxjerr videon: Qeveria ia plotësoi dëshirën me VKM

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ina Zhupa, ishte deputetja e cili mbajti fjalën e para në parlament këtë të enjte ku u diskutua për shkrirjen e Akademisë së Studimeve Albanologjike. Ajo nxori disa foto të ministres së arsimit Evis Kushi, e cila si ministre e arsimit, shpesh ka vlerësuar aktivitet e zhvilluara nga akademia dhe ka përgëzuar punën e bërë prej tyre.

Ajo gjithashtu nxori edhe foto të Skënder Gjinushit në kohën kur ishte ministër në vitin 1987 dhe tha se ai asnjëherë nuk e ka fshehur se ka dashur që donte ta mbyllte akademinë e studimeve albanaologjike dhe ta kthente atë në një aneks të Akademisë së Shkencave.

Zhupa nxori gjithashtu një video ku Skënder Gjinushi në vitin 2021 ka folur pikërisht për mundësinë e shkrirjes së këtij instituti, ai thoshte “ata kanë ikur nga Akademia e Shkencave me vendim qeverie, do vijnë te akademia e shkencave me vendim qeverie.

- Advertisement -

“Në vitin 2021, Gjinushi do të shprehte atë që do ndodhte. Kjo na thotë se reformat në këtë vend, i bën Skënder Gjinushi dhe se Ministër Arsimi paskemi disa vite pas sërish Skënder Gjinushin. I del fjala atij, dhe jo ministres Kushi. ai tha se ashtu si ikën me VKM ashtu do vinë me VKM dhe ju bëtë një VKM duke shkelur ligjin për t’i plotësuar dëshirat politike Gjinushit.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

TË FUNDIT

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Kuvendi i Kosovës harton rezolutë që dënon sulmet ndaj Policisë në Banjskë

Kuvendi i Kosovës është pajtuar që të hartojë një projekt-rezolutë për dënim të sulmeve që kanë ndodhur ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator. Si...

Rama: Qëndrimi i Shqipërisë i qartë, BE të dënojë me zë të lartë vrasjen e policit

Kryeministri Edi Rama mbajti këtë të enjte një konferencë të jashtëzakonshme për media në lidhje me ngjarjet në veri të Kosovës dhe vrasjen e...

Rama refuzon deklaratën e BE: Jemi të keqardhur, por s’do ndryshojmë qëndrim

Kryeministri Edi Rama tha në një deklaratë për mediat se qeveria shqiptare nuk do të linjëzohet me deklaratën kritikuese të BE-së ndaj Kosovës, pasi...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×