I nxehti afrikan alarmon Evropën, situatë kaotike në disa shtete

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Temperaturat ekstreme do të vijojnë të mbajnë të pushtuar Evropën edhe gjatë kësaj jave. Italia, Spanja, Franca Gjermania dhe Polonia  do të përjetojnë kushte ekstreme të motit.

Qeveria italiane  ka ngritur alarmin e kuq në 16 qytete të vendit përfshirë edhe Romën ku temperatura pritet të shkojë në 46 gradë Celsius. Ndërsa në Sicili dhe në ishullin e Sardenjës temperatura gjatë ditës së enjte do të shkojë në 48 gradë Celsius.

Qytetarët janë paralajmëruar që të shmangin daljet nga ora 11:00 deri në orën 18:00. E kujdes duhet të tregojnë veçanërisht të  moshuarit dhe ata që kanë probleme shëndetësore.

- Advertisement -

Sipas parashikimeve  italianët duhet të përgatiten  për verën më të nxehtë të të gjitha kohërave. Shteti fqinj është një nga shtetet më vunerabël e te preket me shume nga ndryshimet klimatike.

Për shkak të motit të nxehtë shumë probleme janë shfaqur në disa shtete.

Në Spanjë kanë  nisur zjarret masive. Më shumë se 4 mijë persona janë evakuuar nga autoritetet. Në Greqi është marrë vendimi që të mbyllet Akropoli për turistët për shkak të nxehtësisë.

Agjencia Evropiane e Hapësirës që vëzhgon temperaturën e sipërfaqes së tokës nga Hapësira paralajmëron që edhe në ditët në vijim të ketë temperatura më të larta.

Meteorologët italianë po e quajnë këtë fazë të nxehtit “Sharon” një referencë për një figurë mitologjike greke që ka të bëjë me shpirtrat e të vdekurve.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×