English

IA ”ringjall” Hitlerin| Evropa përballë radikalizimit të ekstremit të djathtë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Krijuar nga rrjeti social Gab i ekstremit të djathtë me bazë në SHBA, Gab AI është mikpritës i shumë personazheve të chatbot-it të AI, shumë prej të cilëve imitojnë ose parodizojnë figura të famshme historike dhe politike moderne, duke përfshirë Donald Trump, Vladimir Putin, Adolf Hitler dhe Osama Bin Laden.

- Advertisement -

Jo Hitleri i vërtetë i ringjallur nga të vdekurit, natyrisht, por diçka po aq shqetësuese: një version chatbot me inteligjencë artificiale i diktatorit fashist përgjegjës për gjenocidin masiv të hebrenjve evropianë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kur kërkohet, chatbot-i i Hitlerit vazhdimisht pohon se diktatori nazist ishte “viktimë e një komploti të gjerë” dhe “jo përgjegjës për Holokaustin, nuk ndodhi kurrë”.

Ndërkohë, Chatbot-i i Osama Bin Laden nuk promovon terrorizmin në bisedat e tij, por thotë se “në rrethana të caktuara ekstreme, të tilla si vetëmbrojtja ose mbrojtja e popullit tuaj, mund të jetë e nevojshme t’i drejtoheni dhunës”.

Zhvillimi i chatbot-eve të tilla të AI ka çuar në shqetësime në rritje për potencialin e tyre për të përhapur teori konspirative, për të ndërhyrë në zgjedhjet demokratike dhe për të çuar në dhunë duke radikalizuar ata që përdorin shërbimin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×