Inflacioni, Meta thirrje qeverisë: Duhen politika më efektive për më të varfërit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta kërkoi nga maxhoranca forcimin e mbrojtjes sociale për shtresat në nevojë.

Gjatë një konference për media këtë të hënë, kreu i PL tha se në kushtet e rritjes së çmimeve, nevojitet konoslidim fiskal në mënyrë që të mbrohen më të varfërit nga ana e qeverisë.

“Shqetëstimët seriozet kanë të bëjnë dhe me mbështetjen fiskale, ku theksohet se: Konsolidimi fiskal duhet të plotësohet me mbështetje fiskale të përkohshme dhe të synuar, për të mbrojtur grupet më në nevojë.

- Advertisement -

Forcimi i mbrojtjes sociale mund të ndihmojë në përmirësimin e instrumenteve të menaxhimit të krizave në Shqipëri, duke mundësuar mbështetje fiskale më efektive dhe të shënjestruar. Pra, për më të dobëtit dhe me të varfërit duhen politika efektive.

Me borxhin publik ende të lartë dhe nevoja të mëdha për financim bruto, Shqipëria nuk mund të përballojë subvencione me bazë të gjerë. Pra një nga arsyet pse kemi dështuar të mbështesim bujqësinë dhe fermerët siç ndodh në Maqedoninë e Veriut, siç ndodh në Kosovë, siç ndodh në vende të tjera”, tha Meta.

Gjithashtu Meta theksoi se prioritet urgjent për Shqipërinë është përafrimi i kornizave të menaxhimit të PPP-ve dhe investimeve publike, si dhe integrimi i tyre i plotë në ciklin normal të buxhetit

“Rritja pritet të ngadalësohet në rreth 2% në vitin 2023, duke reflektuar kushtet më të shtrënguara financiare. Inflacioni është rritur, i nxitur nga çmimet e ushqimeve dhe energjisë, dhe është bërë gjithnjë e më i gjerë.

Ne mbetemi të shqetësuar për rreziqet e PPP-ve, të vlerësuara në rreth 40% të PBB-së së vitit 2022, bazuar në vlerën e kontratave të projekteve ekzistuese dhe atyre në proces. Kuadri për koordinimin dhe menaxhimin e PPP-ve vazhdon të vuajë nga dobësi të mëdha dhe mbetet e paqartë se sa të zgjeruara janë rreziqet fiskale.

Prioritet urgjent për Shqipërinë është përafrimi i kornizave të menaxhimit të PPP dhe investimeve publike, si dhe integrimi i tyre i plotë në ciklin normal të buxhetit.

Të gjitha projektet e investimeve publike duhet t’u nënshtrohen kornizave të investimeve publike dhe prokurimit”, tha Meta.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Përjashtimet e deputetëve, Sefa-Bardhit: Vetë i firmosën, tani u qajnë hallin

Sekretari për çështjet ligjore të Partisë Demokratike, Indrit Sefa iu përgjigj Gazment Bardhit për çështjen e përjashtimit të deputetëve. Sipas tij duhet kujtuar data 10...

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Meta: Dënoj deklaratat e Ramës dhe paralelizmat me Donbasin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dënuar deklaratën e kryeministrit Rama dhe "paralelizmat që ai bën për Veriun e Kosovës me situatën...

TË FUNDIT

Përjashtimet e deputetëve, Sefa-Bardhit: Vetë i firmosën, tani u qajnë hallin

Sekretari për çështjet ligjore të Partisë Demokratike, Indrit Sefa iu përgjigj Gazment Bardhit për çështjen e përjashtimit të deputetëve. Sipas tij duhet kujtuar data 10...

Tuma e Kamenicës, vizitorët e huaj të mahnitur nga historia

Sitet arkeologjike në Shqipëri po thithin gjithmonë e më shumë turistë, kryesisht të huaj. Një ndër to është Tuma e Kamenicës, e cila është...

Meta: Dënoj deklaratat e Ramës dhe paralelizmat me Donbasin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka dënuar deklaratën e kryeministrit Rama dhe "paralelizmat që ai bën për Veriun e Kosovës me situatën...

Balla përgëzon megaoperacionin: Zbardhëm 16 ngjarje të rënda kriminale

Ministri i Brendshëm Taulant Balla përgëzoi Policinë e Shtetit për suksesin e arritur në kuadër të megaoperacionit të koduar “Never_Forget” përmes një postimi në...

Man City eliminohet nga Kupa, fitore për Liverpool dhe ekipet e Lond

Humbja e parë sezonale e Manchester Cityt i ka kushtuar eliminimin nga kupa e ligës, ndërsa përballja me Newcastlen u mbyll në shifrat 1-0. Goli...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×