Inflacioni shtrenjton kredinë, efekt te huatë me probleme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë, interesi mesatar i kredive të reja është rritur pas muajit mars nga 3 në 4 për qind.

Periudha përkon me ndërhyrjen e parë të Bankës së Shqipërisë në rritjen e normës bazë të interesit dhe me rritjen e interesave të bonove me afat maturimi 12-mujor, që shërbejnë si referencë kryesore për bankat e nivelit të dytë në përllogaritjen e interesit total të kredive të dhëna.

Efektet e menjëhershme janë te kreditë e reja në lekë, ndërsa te kreditë ekzistuese ato ndjehen gjatë rishikimit të normave që bankat e nivelit të dytë ndërmarrin minimalisht një herë në vit.

- Advertisement -

Bankat e nivelit të dytë rishikojnë normat e interesit të kredive duke përdorur kryesisht si normë reference interesat letrat me vlerë me afat maturimi 12-mujor plus normën fikse të interesit për kredimarrësin. Një vit më parë, interesat e bonove ishin 1.8 për qind, ndërsa në ankandin e fundit të Bankës së Shqipërisë janë 3.83 për qind.

Si shembull, një vit më parë një kredie me normë fikse interesi prej 3 për qind i shtohej edhe 1.8 përqindëshi i interesave të bonove të thesarit me afat maturimi 12-mujor dhe norma totale e interesit shkonte në 4.8 për qind.

Me rishikimin e interesave, norma totale për të njëjtin shembull norma mesatare e interesit shkon në 6.8 për qind. Diferenca rrit deri në 20 për qind këstet për kreditë 20 dhe 25-vjeçare. Si shembull, nëse një familje vitin e kaluar ka paguar një këst mujor prej 20 mijë lekësh për një kredi 25-vjeçare prej 50 milionë lekësh, me rishikimin e interesave, kësti rritet nga 15 deri në 20 për qind.

Shtrenjtimi i kredisë mund të çojë në rënie të aftësisë paguese dhe rritje të kredive me probleme, një skenar që Banka e Shqipërisë nuk e ka përjashtuar për muajt në vijim.

LEXONI GJITHASHTU

 







LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

TË FUNDIT

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

“Ne kemi vendosur që brenda ditëve të dërgojmë 700 trupa të tjera në Kosovë dhe të vendosim forca shtesë në gatishmëri më të lartë....

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...

Tensionet në Veri, Haradinaj: Kurti dhe Osmani e kthyen vendin 10 vite pas

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në Veri dhe me qëndrimet që kanë...








Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×