English

Integrimi i Ballkanit, Varhelyi: Plani i investimeve ka kryer gjysmën e punës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioneri Oliver Varhelyi ka mbajtur fjalën e tij në konferencën e përbashkët me ministrin për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani dhe ministren për punët e Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock.

- Advertisement -

Ai u shpreh se Komisioni Europian e ka bërë të qartë se zgjerimi është përparësia më kyçe e tyre. Tregues për këtë, sipas Varhelyi është plani i investimeve ekonomike që ka mobilizuar 1/3 e gjithë PBB të gjithë rajonit.

Siç u shpreh dhe komisioneri, duke parë këtë plan mund të thotë me krenari se është bërë gjysma e punës.

“Së pari mendoj se pasi kemi parë që kemi pasur samitin për Ballkanin Perëndimor në Tiranë atëherë sigurisht nuk është befasi që dhe Procesi i Berlinit po vjen në Tiranë, kështu që në rast se do të kemi një fjali apo një kryefjalë që unë e dëgjoj ngahera është që BE-ja duhet të vijë në Ballkanin Perëndimor dhe ne sigurisht që kemi diskutuar sot Procesin e Berlinit që është një platformë shumë e mirë dhe plotësuese në agjendën tonë të zgjerimit si dhe pjesë e angazhimit tonë me Ballkanin Perëndimor si Bashkim Europian.

Mendoj që Procesi i Berlinit, ishte dhe vazhdon të jetë forma më e besueshme me anë të së cilës ne tregojmë angazhimin tonë, përkushtimin tonë për rajonin sepse këtu ne po flasim për projekte të mëdha politike, por po flasim edhe për jetën e përditshme të qytetarëve dhe se si do ta sjellim BE-në këtu në Ballkanin perëndimor për qytetarët, për bizneset ,dita ditës,” – u shpreh Varhelyi.

Këtë të premte në Tiranë mbahet ministeriali mes ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor dhe disa ministrave të Bashkimit Europian.

Ky takim i cili drejtohet nga Igli Hasani, i paraprin samitit të Procesit të Berlinit më 16 Tetor në kryeqytet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×