English

Irani dhe Hezbollahu dënojnë sulmet ajrore SHBA-MB

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat amerikane dhe aleatët e saj goditën më shumë se 60 objektiva në 16 lokacione të përdorura nga rebelët Houthi në Jemen. Këto përfshijnë nyjet e komandës dhe kontrollit, depot e municioneve, sistemet e lëshimit, objektet e prodhimit dhe sistemet e radarëve të mbrojtjes ajrore.

- Advertisement -

Ministria e Jashtme e Iranit ka dënuar sulmet në Jemen duke i quajtur një “shkelje të qartë të sovranitetit dhe integritetit territorial të Jemenit” dhe një shkelje të ligjeve ndërkombëtare.

Sulmet “nuk do të kenë asnjë rezultat tjetër përveç nxitjes së pasigurisë dhe paqëndrueshmërisë në rajon”, tha zëdhënësi i ministrisë Nasser Kanani në një postim në grupin Telegram të ministrisë.

Ndërkohë grupi i armatosur libanez Hezbollah i mbështetur nga Irani dënoi gjithashtu sulmet në Jemen.

“Agresioni amerikan konfirmon edhe një herë se SHBA-të janë partnere të plota në tragjeditë dhe masakrat e kryera nga armiku sionist në Gaza dhe në rajon”, tha grupi i mbështetur nga Irani, sipas një raporti të Reuters.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?