English

Vizita e Blinken në Lindjen e Mesme, BBC: Lufta në Gaza mund të zgjerohet më tej

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Shtetit të SHBA, Antony Blinken, në vizitën e tij të katërt në Lindjen e Mesme në tre muaj, ka një mesazh të rëndësishëm për të gjithë.

- Advertisement -

Sipas BBC, misioni i tij kryesor në këtë udhëtim është të sigurojë që lufta Izrael-Gaza të mos përhapet në një konflikt rajonal.

Ndërsa ai fluturon midis destinacioneve në Azinë Jugperëndimore që përfshin ndalesa në Turqi, Jordani, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite dhe Izrael, ka prova të mjaftueshme që tensionet në rajon mund të agravojnë.

Rebelët Houthi në Jemen kanë nisur sulme të përsëritura me raketa dhe dronë ndaj anijeve civile në Detin e Kuq, duke e ndalur pothuajse trafikun nëpër atë rrugë ujore kryesore ndërkombëtare.

SHBA ka paralajmëruar se do të mbrojë interesat e saj. Nëse rebelët vazhdojnë dhe ndërprerja e tregtisë globale vazhdon, një përgjigje ushtarake amerikane mund të jetë e pashmangshme, një zhvillim që do të nervozonte disa aleatë kryesorë arabë amerikanë.

“Ne kurrë nuk e shohim një veprim ushtarak si një rezolutë,” tha kryeministri i Katarit në një konferencë të përbashkët shtypi me Blinken në Doha të dielën. Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani tha se shqetësimi i tij më i madh ishte se një veprim i tillë do të “na mbante në një ‘lak’ që nuk do të përfundojë kurrë dhe do të krijonte një tension të vërtetë në të gjithë rajonin”.

Të shtunën, forcat e Hezbollahut në Libanin jugor kryen një breshëri sulmesh me raketa në veri të Izraelit në shenjë hakmarrjeje për atë që dukej të ishte një sulm me bombë i planifikuar nga Izraeli që vrau një udhëheqës kyç të Hamasit në Bejrut. Izraeli u përgjigj me sulme ajrore që synonin forcat e Hezbollahut në Liban.

Një përshkallëzim atje, tha Blinken atë ditë, ishte një “shqetësim i vërtetë”. Ai u bëri thirrje fuqive rajonale me ndikim mbi Hezbollahun, me fjalë të tjera Irani dhe në një masë më të vogël Turqia, që të përdorin ndikimin e tyre për tu “përpjekur t’i mbajnë gjërat nën kontroll”.

Kjo mund të jetë e vështirë. Siç raportoi Ëashington Post, zyrtarët amerikanë janë të shqetësuar se Izraeli mund të jetë duke konsideruar një ofensivë më të gjerë kundër Hezbollahut.

“Ne preferojmë rrugën e një zgjidhjeje diplomatike të dakorduar, por po i afrohemi pikës ku ora e rërës do të kthehet”, tha të premten ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant.

Ndërkohë, instalimet ushtarake amerikane janë goditur nga sulmet me raketa dhe dron nga militantët në Irak dhe Siri, ku janë vendosur më shumë se 3,000 ushtarë amerikanë. Në fund të tetorit, një dron depërtoi mbrojtjen e SHBA-së dhe goditi një kazermë, por nuk shpërtheu, sipas një raporti të Reuters, duke shmangur një numër të lartë të viktimave amerikane.

SHBA është përgjigjur me veprime ushtarake, duke përfshirë një sulm ajror në Bagdad javën e kaluar që vrau Mushtaq Taleb al-Saidi, një udhëheqës i milicisë i mbështetur nga Irani.

Secili prej këtyre episodeve, i marrë në mënyrë individuale, paraqet një kërcënim për stabilitetin rajonal. Kur shihet si një e tërë, ajo sugjeron një Lindje të Mesme që shkon në prag të një lufte më të gjerë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?