Irani dhe SHBA shkëmbejnë të burgosur: Pesë amerikanë zbarkojnë në Doha

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pesë shtetas iranianë që u arrestuan në SHBA janë liruar, njoftoi këtë të hënë Iranian Press TV, duke deklaruar se dy të liruarit janë rrugës për në Teheran.

Press TV më parë raportoi se Mehrdad Moin-Ansari dhe Reza Sarhangpur-Kafrani zbarkuan në Doha nga Shtetet e Bashkuara, raportoi Reuters.

Ndërkohë, pesë shtetas amerikanë u larguan nga Irani sot dhe zbarkuan në Doha si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve me SHBA-në dhe transferimit të 6 miliardë dollarëve para iraniane të ngrira nga SHBA. Këto fonde janë të autorizuara për të ashtuquajturat shpenzime humanitare, siç janë ushqimi dhe ilaçet, thanë SHBA.

- Advertisement -

Zyrtarët amerikanë mirëpritën pesë amerikanë të cilët u liruan nga paraburgimi në Iran në aeroportin ndërkombëtar në Doha, njoftoi më herët Reuters, duke thënë se amerikanët ishin shoqëruar nga ambasadori zviceran në Iran gjatë fluturimit për në Doha, konfirmoi një burim i besueshëm për agjencinë britanike.

Më herët sot, një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Iranit konfirmoi se nga pesë iranianët e burgosur në SHBA, vetëm dy po kthehen në Iran, ndërsa dy kanë kërkuar të qëndrojnë në SHBA dhe i pesti ka thënë se dëshiron të shkojë në një vend të paidentifikuar. bashkohet me familjen e tij.

Më parë, presidenti i SHBA-së, Joseph Biden tha sot se pesë shtetas amerikanë, të cilët u ndaluan në Iran, “më në fund po kthehen në shtëpi” pasi të dy vendet arritën një marrëveshje për lirimin e tyre.

Biden falënderoi qeveritë e Katarit, Omanit, Zvicrës dhe Koresë së Jugut për ndihmën për të siguruar lirimin e amerikanëve. Biden falënderoi veçanërisht emirin e Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad dhe sulltanin e Omanit, Haitham bin Tariq, për ndihmën e tyre në arritjen e marrëveshjes, raportoi Reuters.

Departamenti i Shtetit tha sot se ndërsa Shtetet e Bashkuara festojnë lirimin e pesë shtetasve amerikanë nga paraburgimi “i padrejtë” në Iran, Uashingtoni po ndërmerr gjithashtu hapa për të mbajtur përgjegjës regjimin iranian për praktikën e tij të ndalimit të paligjshëm të shtetasve të huaj dhe për ta penguar atë të bëjë pra në të ardhmen.

Në deklaratë thuhej se SHBA-ja beson se Ministria e Inteligjencës dhe Sigurisë së Iranit (MOIS) dhe ish-presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad janë të përfshirë në ndalimin e paligjshëm të qytetarëve amerikanë, duke përfshirë rrëmbimin dhe ndalimin e Bob Levinson me miratimin e zyrtarëve të lartë iranianë.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

TË FUNDIT

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×