Ish-kreu i Prokurorisë: Ka ndërhyrje në KLP për shefin e SPAK

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beçi tha në një intervistë për Euronews Albania se pavarësia e sistemit të drejtësisë vihet në dyshim kur ka ndërhyrje të faktorëve të cilët do të konkretizojnë nesër zgjedhjen e drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme.

“Duket që ka ndërhyrje në KLP dhe më pas kjo pavarësi që vihet në dyshim e KLP-së sjell dhe një dyshim të pavarësisë së prokurorëve të posaçëm ndaj drejtuesit të Prokurorisë së Posaçme,” – u shpreh Beçi.

Sipas tij, në kuadër të pavarësisë prokurorët e posaçëm nuk janë shumë të interesuar kush është drejtuesi.

- Advertisement -

Më parë ky ka qenë një problem, por një problem i kahershëm i ligjit.

“Sepse ligji prokurorinë e trajtonte një organ të centralizuar dhe duke qenë një organ i centralizuar dihej që lufta do bëhej kryesisht për kreun e prokurorisë dhe më tej për prokurorin e përgjithshëm, kurse sot që flasim kemi një reformë që piksynim të saj kishte decentralizimin e prokurorisë dhe pavarësinë e prokurorit,” – u shpreh Beçi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë . Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

TË FUNDIT

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë . Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die...

Vrasja e Martin Bardhit, pamjet e makinës së djegur nga e cila autorët kryen vrasjen

Euronews Albania ka siguruar pamjet e makinës  së autorëve të cilët vranë paraditen e kësaj të marte Martin Bardhin, 59 vjeç ndërsa plagosën dhe...

Vuçiç bisedon me QUINT-in dhe BE-në për situatën në Kosovë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka kërkuar nga ambasadorët e shteteve të QUINT-it dhe shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian që KFOR-i të kujdeset...

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×