Ish-shefja e INSTAT: Shifrat reale e largimit të shqiptarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ines Nurja, ish-drejtoresha e përgjithshme e INSTAT tregoi në “Now” me Erla Mëhillin shifrat reale të largimit të shqiptarëve.

Nga viti 2011 kur është bërë për herë të fundit, censusi, Nurja tha se ishte planifikuar të bëhej në vitin 2020, u shty për shkak të pandemisë, më pas në vitin 2021 u shty për arsye menaxheriale dhe tashmë do të realizohet në vitin 2023.

“Ka një problem që në vitin 2023 janë zgjedhjet lokale dhe sipas ligjit të statistikave nuk mund të bësh cencus në momentin që ke zgjedhje lokale ose zgjedhje të përgjithshme, pra do të thotë se ne nuk kemi akoma një pasqyrë të qartë se çfarë ka ndodhur me shqiptarët,” – u shpreh Nurja.

- Advertisement -

Sipas saj nuk ka një informacion të plotë, ndërsa vuri në dispozicion shifrën e të larguarve nga viti 2014-2021 për azil ekonomik dhe bëhej fjalë për 194 mijë veta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×