Italia heq përfitimet familjare, vendimi i Melonit shkakton zemërim dhe protesta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria e djathtë e Giorgia Melonit ka vendosur t’i japë fund përfitimeve për mijëra familje dhe individë të konsideruar “të përshtatshëm për punë”.

Rreth 169 mijë familje në mbarë Italinë morën një mesazh në celularët e tyre në fund të korrikut, ku njoftoheshin se përfitimet që kishin gëzuar në 4 vitet e fundit do të ndërpriteshin muajin e ardhshëm.

Përfitimet, që do t’u hiqen familjeve që nuk kanë një person me aftësi të kufizuara, një të mitur apo një individ mbi moshën 65-vjeçare, janë pjesë e të ashtuquajturit nismës “të ardhurat e qytetarëve”, një ndihmë mujore për njerëzit me të ardhura të ulëta ose të papunë.

- Advertisement -

Programi në fjalë u prezantua në 2019-n nga qeveria e kryeministrit Giuseppe Conte, anëtar i Lëvizjes 5 Yjet, që aktualisht po shpërbëhet nga qeveria e ekstremit të djathtë e Giorgia Melonit.

Projekti “Të ardhurat e qytetarëve” ishte një nga premtimet kryesore të bëra nga Lëvizja 5 Yjet përpara se të vinte në pushtet 4 vjet më parë, pavarësisht konceptit se ishte tej mase i kontestuar në vend dhe i kundërshtuar ashpër nga e djathta.

Kryeministrja Meloni e njoftoi vendimin e saj për të forcuar sistemin e mirëqenies sociale sapo erdhi në pushtet vitin e kaluar, duke deklaruar se do të shfuqizohej më 1 janar të 2024-s për të papunët e moshave nga 18 në 59 vjeç, të konsideruar të përshtatshëm për punë.

Vendimi dhe forma e komunikimit të tij kanë bërë që qytetarët të paralajmërojnë mbajtjen e protestave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...

TË FUNDIT

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...

Shtatzëna denoncon ushqimin e spitalit: I pamjaftueshëm, 2 javë e njëjta menu

Pedagogia Malvina Tafçiu e cila është në fund të shtatzënisë së saj dhe ndodhet në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, ka bërë një denoncim publik sa...

Gruaja shtatzënë nga materniteti: Nuk ka as kos për të gjitha pacientet e shtruara

Pedagogia Malvina Tafçiu, e cila është në prag të lindjes në spital ka bërë ankesa ndaj trajtimit që i bëjnë dhe ndaj ushqimit që...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×