English

Jo më turistë të pa regjistruar/ Liçencë në QKB për apartamentet dhe bujtinat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Apartamentet dhe bujtinat nuk mund të strehojnë turistë, nëse nuk regjistrohen si biznese. Me këtë rregull, qeveria synon të formalizojë sektorin e turizmit.

- Advertisement -

Ndryshimet në ligjin e turizmit të vitit 2015, sjellin ndryshime, të cilat synojnë t’i japin zgjidhje informalitetit, pasi numri i lartë i turistëve që regjistrohen në hyrje të kufijve shqiptarë nuk përkon me deklarimet që dalin nga strukturat akomoduese.

Për këtë arsye, qeveria do të krijojë një regjistër të ri, pjesë e të cilit do të jenë dhomat e thjeshta private, apartamentet moderne, shtëpitë tradicionale, bujtinat e vilat që do përdoren në funksion të turizmit.

Me ndryshimet ligjore, tashmë çdo sipërmarrës që zotëron një strukutrë akomoduese, duhet të regjistrohet në Qendrën Kombëtare të Biznesit dhe më pas të kërkojë certifikatë në ministrinë e Turizmit.

Pas këtij hapi, ai duhet të kryejë regjistrimin elektronik të klientëve me të dhënat mbi numrin e vizitorëve, netëve të qëndrimit, shtetësinë, rezidencën, gjininë dhe moshën.

Projektligji parashikon edhe gjoba, kur këto biznese nuk i përmbahen rregullave të reja, nga 20 000 deri në 400 000 lekë.

Nga ana tjetër, drafti rrit mundësitë për të financuar projekte në fushën e turizmit, të cilat do të finanohen pjesërisht nga buxheti i shtetit.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?