Johnson akuza pasardhësit Sunak: I ka lejuar BE-së shumë ndikim në Britani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson kritikoi sot marrëveshjen e kryeministrit aktual Rishi Sunak me Bashkimin Evropian për Irlandën e Veriut pas Brexit.

Ai tha se Sunak lejoi që Unioni të ruante shumë ndikim në Mbretërinë e Bashkuar.

Reuters raporton se Sunak arriti një marrëveshje të re në fillim të kësaj jave për të lehtësuar kufizimet tregtare në Irlandën e Veriut të sunduar nga Britania, duke anuluar pjesërisht marrëveshjen e mëparshme të Johnson, e cila kishte kontrolle dhe dokumentacion shtesë për mallrat që mbërrinin nga pjesa tjetër e Britanisë.

- Advertisement -

Johnson ka vlerësuar se do ta ketë “shumë të vështirë të votojë” marrëveshjen e re, sepse mendon se duhet të ishte bërë ndryshe.

Sipas Reuters, megjithëse Partia Laburiste e opozitës pritet të votojë për marrëveshjen, mosmarrëveshjet midis Sunak dhe Partisë Konservatore të Johnson mund të ringjallin ndarjet e thella ideologjike që penguan votimin e vitit 2016 për t’u larguar nga BE.

Agjencia shton se paundi ra kundrejt dollarit amerikan dhe euros pas komenteve të Johnson.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

TË FUNDIT

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×