“Kafshët e ndiejnë tërmetin”, Guri: Ndaj duhen mbajtur qen, peshq ose minj në shtëpi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I ftuar në studion e “Goodmorning Albanians” në Euronews, ambientalisti Sazan Guri foli në lidhje me reagimet e çuditshme të kafshëve disa sekonda përpara rënies së tërmetit.

Guri tha se të gjitha kafshët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para për shkak se ata kanë 4 milion receptorë që i bën të kapin valët nga shpërthimi i tërmetit në vatër deri në ardhjen e tij në sipërfaqe të tokës.

“Më ka ardhur keq që para shumë vitesh kur e kam transmetuar këtë koncept ka patur në rang inxhinierash që nuk e besonin.

- Advertisement -

Kafshët ndiejnë disa sekonda para dhe disa sekonda para janë shpëtim të jetëve njerëzore.

Se aq duhet, një tërmet zgjat 100 sekonda dhe vjen nga thellësia 10 km dhe në momentin që ka rënë ka dhënë shenja vale dhe rëshqitje. Prandaj nuk është fatkeqësi tipikisht natyrore është njerëzore, pasi nuk të falet të mos marrësh parasysh lëvizjen e trubulluar të zogjëve”, tha Sazan Guri.

Ai theksoi se është e rëndësishme që të mbahen kafsh shtëpiake në shptëpi, si qen, peshq, madje dhe minj.

“Ndaj duhet në qen në shtëpi, ndaj duhet një qen në lagje. Qeni, kali, miu, urithi kanë 4 milionë receptorë. Duhet të kesh kafshë shtëpiake. Duhet të kesh edhe minj, në kuptimin e mirë ata që mund të mbahen. Duhet të kesh një akuarium me shpejt, duhet të kesh një qen shtëpie”, tha Guri.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

TË FUNDIT

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×