‘Kam pasur vetëm raport miqësor’, Rama: E kam takuar ish-agjentin e FBI-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama e ka pranuar faktin se është takuar disa herë me ish-agjentin e FBI-0së, Charles MsGonigal, por nënvizoi se me të ka pasur vetëm raport miqësor dhe se nuk ka të bëjë me çështjen e cila po hetohet nga Departamenti i Drejtësisë në SHBA.

Në një deklaratë për mediat, pas mbledhjes në selinë e PS-së me drejtuesit politikë të qarqeve, Rama u shpreh se ka takuar Agron Nezajn, në praninë e McGonigal.

“Këto janë derivate të keqleximit të këtushëm. Përmendja e emrit si pjesë e në takim apo në një takim tjetër, nuk ka asnjë lidhje me përfundimet që ka nxjerrë hetimi në SHBA. SHBA ka bërë një hetim dhe janë nxjerrë përfundime, në përfundime nuk asnjë lidhje me ato që thoni ju. Takove një zyrtar të FBI-së, po e takova. Takove një zyrtar të lartë të FBI-së disa herë, po e takova.

- Advertisement -

Unë dhe qeveria e Republikës së Shqipërisë nuk ka asnjë lidhje me përfundimin e hetimit për një dytësore, ndërkohë që çështja kryesore është tjetër. Hetimet kanë përfunduar, ka një të akuzuar për mosdeklarim dhe konflikt interesi, në raport me mikun e tij shqiptaro-amerikan nga Tropoja, që unë e kam njohur në takimin me të dhe me të cilin nuk kam pasur asnjë lidhje tjetër përveç këtij raporti miqësor dhe këtyre shkëmbimeve pa asnjë interes tjetër me zyrtarin e lartë të FBI-së”, theksoi ai.

McGonigal akuzohet se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-punonës i shërbimeve sekrete të Shqipërisë dhe ka zhvilluar një sërë takimesh me biznesmenë dhe politikanë në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

TË FUNDIT

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×