A janë nën hetim zyrtarë shqiptarë? Departamenti i Drejtësisë pyetet nga Euronews

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Euronews Albania ka kontaktuar Departamentin Amerikan të Drejtësisë në lidhje me implikimin ose jo të zyrtarëve apo ish-zyrtarëve shqiptarë në çështjen e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, i arrestuar dy ditë më parë.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka refuzuar të japë të dhëna në këtë moment të hetimit.

Pyetjet e Euronews Albania drejtuar Departamentit të Drejtësisë:

- Advertisement -

Në aktakuzë përmenden emrat e disa zyrtarëve apo ish-zyrtarëve shqiptarë si të implikuar në aktivitetet e paligjshme të ish-agjentit të FBI-së dhe jam i interesuar të di nëse:

1-A ka një hetim për shtetas, zyrtarë dhe ish-zyrtarë shqiptarë me veprimtari të paligjshme të zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal?

2-A ka zyrtarë të çështjeve shqiptare që po hetohen në lidhje me akuzat që i janë bërë Charles McGonigal?

3-A do të thirren si dëshmitarë emrat e përmendur në aktakuzën e shtetasve shqiptarë?

Në përgjigjen e dhënë nga Patty Hartman, Specialiste për Çështjet Publike në zyrën e Prokurorit ku është ngritur aktpadia ndaj McGonigal, thuhet se kërkesa është përcjellur, por në lidhje me të për momentin nuk mund të jepet asnjë informacion shtesë.

Kërkesa juaj m’u përcoll mua pasi është kjo Zyra e Prokurorit të SHBA që ka ngritur aktakuzën. Për momentin nuk jepet asnjë informacion shtesë. Faleminderit! Patty Hartman Specialist për Çështjet Publike”, thuhet në përgjigje.

Kujtojmë se McGonigal akuzohet se ka marrë 225 mijë dollarë nga një ish-punonjës i shërbimeve sekrete të Shqipërisë dhe ka zhvilluar një sërë takimesh me biznesmenë dhe politikanë në Shqipëri, Kosovë dhe Bosnje, por pa i raportuar ato sipas rregullave.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

TË FUNDIT

Rritet bilanci tragjik në Siri dhe Turqi, shkon mbi 11 mijë numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në të paktën 11,104, sipas autoriteteve. Ne Turqi, numri i të...

Aplikacioni “Aktivisti”, Meta: Krim zgjedhor, po detyrohet administrata për “like”

Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka akuzuar Partinë Socialiste se po përdor aplikacionin “Aktivisti” për të kontrolluar administratën publike në “like-t” dhe...

Kërkesa e PS për përjashtimin e deputetëve të PD, Salianji bën deklaratën e fortë

Deputeti i PD-së Ervin Salianji është shprehur se kërkesa për përjashtimin e deputetëve të opozitës është bërë nga 7 deputetë që nuk flasin kurrë. Në...

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×