English

Kanye West paditet për ngacmim seksual nga ish-asistentja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanye West është paditur për ngacmim seksual, shkelje të kontratës dhe përfundim të gabuar nga një grua që ka punuar si asistente e tij për dy vjet.

- Advertisement -

Në një padi, Lauren Pisciotta pretendon se ylli i dërgonte mesazhe të turpshme dhe kryente akte seksuale ndërsa ishte në telefon me të, sipas mediave amerikane, shkruan BBC.

Ajo pretendon se u pushua nga puna në vitin 2022, por një paketë prej 3 milionë nuk u pagua kurrë.

Padia u raportua fillimisht në SHBA nga TMZ, dhe më vonë u konfirmua nga Rolling Stone, The Wrap dhe US Weekly, e cila thotë se dokumentet gjyqësore u depozituan të hënën në SHBA.

Ajo thotë se ai e punësoi atë për të punuar në sezonin e parë të linjës së tij të modës për femra Yeezy, dhe ata përfunduan duke bashkëpunuar në tre këngë nga albumi i tij Donda (Megjithatë, Pisciotta nuk ka asnjë titull zyrtar në disk).

West më pas punësoi Pisciotta-n si asistente personale, me një pagë vjetore prej 1 milion dollarësh (780,000 £), me kusht që ajo të ishte në dispozicion “24-7”. Ajo thotë se është dakord me kushtet.

Rreth shtatorit 2022, ajo u promovua në shefe e personelit për kompanitë e tij të ndryshme, por u pushua papritur menjëherë pas kësaj, pretendon padia e saj. Pagesa e saj e largimit thuhet se nuk u pagua kurrë.

Përveç ngacmimeve seksuale, shkeljes së kontratës dhe përfundimit të gabuar, Pisciotta po padit gjithashtu West dhe bizneset e tij Yeezy për mashtrim, paga të papaguara dhe shkaktim të qëllimshëm të shqetësimit emocional.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?