Kapitenia e parë grua| Historia e 52-vjeçares që drejton anijen turistike në Vlorë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse shkon në vendin e ankorimit të anijeve turistike ne Triport, Vlorë, ajo që të bie në sy është kapitene Vali, të cilën e gjen duke bërë kontrollin e anijes turistike që ajo drejton.

Për 52-vjeçaren, Valentina Habibaj, ditën kur mori për herë të parë timonin e anijes në duar theu dhe tabutë në këtë lloj profesioni, duke u shënuar si e para grua kapitene anijeje në qytetin e Vlorës.

“Ju bashkangjita pasionit të tim shoqi, që gjithmonë e kishim ëndërruar këtë pjesë: të kishim një barkë dhe të bënim këto ture. Unë thjesht me intuitën time dhe duke ndenjur gjithmonë pranë tij mund të them që ia vodha zanatin,” – u shpreh kapitene Vali.

- Advertisement -

Turistët nuk janë mësuar të shohin një kapitene femër të drejtojë një anije.

“Reagimi ka qenë pozitiv, e para kur shikonin një femër mbeteshin por pastaj gjithmonë më kanë përgëzuar, më kanë thënë bravo,” – tha Valentina.

Sfidë për të ka qenë adaptimi në një profesion mashkullor.

“Isha e para që vura këmbë në këtë ambient burrash dhe pastaj pashë që erdhën edhe të tjera gra, dhe më vjen mirë që shprehim forcën dhe intuitën tonë,” – tregoi Valentina.

Dashuria që i lindi për detin ia lehtësoi punën si drejtuese e anijes.

“Ka ndodhur natyrshëm, im shoq më thoshte mbaje pak timonin dhe në fillim isha pak e trembur por pastaj deti të jep një çlirim të madh. Pastaj unë u dashurova me këtë pjesë,” – tha ajo.

Por ky profesion për Valentinën nuk është rastësor.

“Mua ndoshta më thirri trashëgimia që kam pasur me anijet dhe me detin. Gjyshërit e mi si nga mami si nga babi kanë qenë detarë. Gjyshi nga babai ka pasur edhe anije, por gjyshi tjetër ka qenë peshkatar shumë i zoti. Me ardhjen nga Çamëria hapi edhe peshkimin këtu, ka qenë peshkatari i parë, vlonjatët jetonin këtu por nuk e njihnin peshkun,” – shpjegoi kapitenia.

Edhe mbështetësi kryesor, bashkëshorti, tanimë e vlerëson si një nxënëse shembullore.

“Kapitenes i jap një notë të arsyeshme për guximin dhe që dëgjon shumë, pasi deti do të kesh eksperiencë dhe ajo tani navigon njësoj si mua,” – u shpreh kapiteni Jasin Habibaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

TË FUNDIT

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×