Kërkesa e “Nismës Thurje”, Ristani: Duhen historianë që të gjykojnë emrat e shesheve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës për Marrëdhëniet me Jashtë, Anuela Ristani, ka reaguar në lidhje me protestën e organizuar ditën e djeshme nga Nisma Thurje për ndryshimin e emrave të shesheve.

Në një intervistë për Euronews Albania, ajo tha se nuk kanë marrë asnjë kërkesë nga “Nisma Thurje” ndërsa shtoi se duhen historianë që të gjykojnë emrat e shesheve.

Më tej Ristani theksoi se Bashkinë e Tiranës është një strukturë që merret me këtë punë.

- Advertisement -

“Jemi njohur me një kërkesë publike që është si ato raste që kjo mbledhje mund të kishte një email. Ne realisht në Bashkinë e Tiranës nuk kemi marrë një kërkesë nga ‘Nisma Thurje’. Kërkesa në radhë të parë bëhet, pastaj mund të bëhet publike, do kërkojmë dhe vëmendjen  e medias dhe më duket e çuditshme që një kërkesë e tillë vjen më 29 nëntor, kur ne duhet ta kujtojmë me krenari që kemi qenë të vetmit që jemi çliruar nga pushtimi fashistë me forcat tona.

Këto debate mund të zgjidhen shumë mirë nga historianët. Në Bashkinë e Tiranës, ekziston një strukturë e tërë se si bëhen emërimet e rrugëve apo të shesheve dhe të busteve. Mendimi përfundimtar është ai i ekspertëve”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

Svelça publikon videon e dhunimit të shqiptarëve: Shikoni ç’bën milicia fashiste

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë Xhelal Svelça, ka publikuar videon e dhunimit të dy shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Siç shihet në videon...

TË FUNDIT

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë takon Kurtin, në fokus të takimit situata në Veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me kryeministrin Albin Kurti. Pas takimit ai ka dalë...

U kapën për vrasje në tentativë, jepet masa e sigurisë për 2 të rinjtë

Gjykata e Elbasanit shpalli sot masën e sigurisë arrest me burg për të arrestuarit Brikin Rusta, Emanuel Rrapushi të cilët u kapen për tentativë...

Svelça publikon videon e dhunimit të shqiptarëve: Shikoni ç’bën milicia fashiste

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë Xhelal Svelça, ka publikuar videon e dhunimit të dy shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Siç shihet në videon...

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero. Ai tha...

Ministrja e Ekonomisë: Pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin para reformës

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat u shpreh se pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin. Ajo...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×