Këtë fundjavë ndërrohet ora, akrepat shkojnë një orë pas

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë fundjavë ora do të kthehet pas në kontinent, në kuadër të masave vjetore të kursimit. Por në 2018-n Komisioni Evropian propozoi asgjësimin e ndryshimit të orës, pasi 4.6 milionë qytetarë evropianë ngritën zërin kundër kësaj praktike.

Pavarësisht se u vulos nga ligjvënësit në 2019-n, propozimi ka mbetur pezull dhe nuk ka pasur asnjë ndryshim. Aktualisht në Evropë janë tre zona kohore, me shumicën e vendeve që përdorin Kohën e Evropës Qendrore si standard.

Por ka edhe faktorë arbitrarë që kanë ndikuar në këto zona. Koha duhet të bazohet në meridianët e gjatësisë. Për shembull, pika veri-perëndimore e Spanjës duhet të ndajë të njëjtën kohë me Portugalinë, por ajo qëndron në linjë me atë të pjesës tjetër të vendit.

- Advertisement -

Atëherë çfarë duhej të ndryshonte? Iniciativa që daton në vitin 2018 propozonte ndarjen e vendeve evropiane në 4 zona, bazuar në kohën e dimrit.

Britania, Franca, Spanja dhe vendet e Beneluksit do të ishin nën të njëjtën zonë kohore të Evropës Perëndimore.

Por një çështje problematike do të ishte për ishullin e Irlandës, ku zonat kohore të Irlandës së Veriut dhe Republikës do të ndahej në dysh.

Propozimi nuk ka shënuar progres dhe duhet të vendoset në agjendën e presidencës së radhës të Këshillit Evropian. Më 1 janar Suedia merr stafetën. A do ta zbatojë ajo propozimin? Vetëm koha do ta tregojë. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×