English

Kinematografia shqiptare në zi, ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Xhevdet Feri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kinematografia shqiptare është sot në zi. Aktori dhe regjisori i mirënjohur Xhevdet Feri është ndarë nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë në moshën 60-vjeçare.

- Advertisement -

I lindur në Durrës, më 26 nëntor 1960, Xhevdet Feri ishte një nga aktorët më të mirë të kinematografisë shqiptare. Ai ishte bashkëshort i aktores Rozeta Feri, me të cilën ka luajtur në shumë filma si Dhe kur vjen një ditë, Vitet e pritjes, Gjoleka, djali i Abazit etj. Filmi i tij i parë ka qenë kur ai ishte akoma një student.

Xhevdet Feri ka qenë për disa vite drejtues i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë si dhe drejtor i Teatrit Kombëtar në vitet 1999-2001.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?