Komisioni Evropian denoncon Hungarinë për sulm ndaj komunitetit LGBTI

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka denoncuar Hungarinë në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë në lidhje me të ashtuquajturin akti i mbrojtjes së fëmijëve, që vë në shënjestër komunitetin LGBTI.

Ligji ndalon portretizimin e homoseksualitetit në tekstet për të miturit, gjë që qeveria hungareze e konsideron pjesë të luftës kundër pedofilisë.

Komisioni Evropian nisi një proces për shkelje ndaj Budapestit vitin e kaluar dhe tani deklaron se përgjigjet e qeverisë hungareze nuk ishin të përshtatshme.

- Advertisement -

“Komisioni vlerëson se ky ligj shkel ligjet e brendshme të BE-së dhe ato për mbrojtjen e individëve, sa i takon të drejtave të tyre themelore dhe vlerave evropiane, të cituara në nenin 2 të Traktatit të BE-së”, u shpreh zëdhënësi i Komisionit Evropian, Christian Wigand.

Në dekadën e fundit, Hungaria ka qenë në përplasje me Bashkimin Evropian edhe lidhur me regresin e standardeve demokratike të saj dhe për çështjen e sundimit të ligjit.

Organizatat evropiane që mbështesin komunitetin LGBTI mirëpritën masat e Komisionit, por bënë thirrje për një ndëshkim financiar më të madh derisa gjykata evropiane të marrë vendimin.

“Kjo është një fitore e rëndësishme simbolike për komunitetin tonë. Ne jemi të sigurt se do ta fitojmë këtë çështje në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë, por ndërkohë Orban do të vazhdojë të sulmojë komunitetin tonë atje. Edhe Komisioni duhet të marrë masa dhe do t’i bëjmë thirrje të zbatojë mekanizmin e sundimit të ligjit për këto agresione që i bëhen LGBTI-së në Hungari”, tha drejtori ekzekutiv i Forbidden Colours, Remy Bonny.

Komisioni denoncoi në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë edhe rastin e radios hungareze “Klub Radio”.

Stacionit radiofonik opozitar iu hoqën frekuencat vitin e kaluar, veprim që për Brukselin ishte jotransparent dhe jo në proporcionin e duhur. 

LEXONI GJITHASHTU

 





LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

TË FUNDIT

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...






Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×