English

Konfirmohet udhëtimi i Putin në Korenë e Veriut, cili besohet se është qëllimi i tij

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin do të udhëtojë në Korenë e Veriut të martën.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, lajmin e ka konfirmuar Kremlini, pas disa muajsh spekulimesh për vizitën e shumëpërfolur.

Pasi treni i madh i gjelbër antiplumb i Kim Jong Un u rrotullua rreth Lindjes së Largët të Rusisë vitin e kaluar, udhëheqësi i Koresë së Veriut e ftoi Putinin ta vizitonte vendin e tij. Mesa duket ajo ftesë është pranuar.

Gjatë javës së kaluar, burimet kishin lënë të kuptohet se vizita ishte e pashmangshme dhe imazhet satelitore kishin spiunuar gjithashtu përgatitjet e dukshme në vazhdim në Korenë e Veriut.

Më pas vjen zhurma për çdo lajm për marrëveshjet e bëra, për ndonjë pasojë për luftën në Ukrainë, si dhe për çdo pamje mbresëlënëse të madhështisë dhe ceremonisë që me siguri do të shoqërojë vizitën e dy liderëve.

Kremlini e ka përshkruar ngjarjen si një “vizitë shtetërore miqësore”. Por pse ka rëndësi dhe pse tani?

Së pari, ekziston një kuriozitet i natyrshëm duke qenë se do të jetë vetëm hera e dytë e Putinit në Korenë e Veriut, pasi e para ishte në vitin 2000 në fillimin e karrierës së tij presidenciale, kur babai i Kim, Kim Jong-Il, ishte ende lider suprem.

Por përtej kësaj, kjo është një marrëdhënie që (edhe pse jo në nivele shumë të mira gjatë kohës së Bashkimit Sovjetik) tani ka kaluar në raporte për përfitime reciproke dhe e ka shqetësuar Perëndimin.

Kremlini ka thënë se ka hapësirë ​​për “marrëdhënie shumë të thella” midis Rusisë dhe Koresë së Veriut dhe megjithëse tha se kjo nuk duhet të shqetësojë askënd, Moska rekomandoi ata që mendojnë të sfidojnë lidhjet në zhvillim të mendojnë përsëri.

Ka pasur shumë spekulime se çfarë saktësisht duan të dyja palët nga njëra-tjetra. Dhe duket se ka të bëjë me sigurinë e furnizimeve.

Rusia ka të ngjarë të kërkojë municion, punëtorë ndërtimi, madje edhe vullnetarë për të shkuar në vijën e frontit në Ukrainë, thotë shkencëtari politik dhe aleat i Putinit, Sergei Markov.

Si përgjigje, Pheniani mund të marrë prodhime ruse, si dhe ndihmë teknologjike për qëllime ushtarake, duke përfshirë programin e tij të raketave me rreze të gjatë, që përfundimisht të jetë në distancë goditëse nga SHBA, shton Markov.

Nuk ka dyshim se Rusia duhet të ushqejë luftën e saj në Ukrainë dhe Koreja e Veriut mund të ndihmojë për këtë qëllim.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?