Konflikti në Ukrainë rriti karburantet dhe ushqimet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur po behet gati një vit nga nisja e luftës ne Ukraine, efektet e konfliktit u ndjenë ne mënyre indirekte dhe ne Shqipëri.

Rritja e çmimeve te ushqimeve dhe karburanteve preken me se shumti qytetaret shqiptare.

Shqipëria nuk është afër gjeografikisht me Ukrainën, por efektet e konfliktit janë ndjerë që në ditët e para të luftës. Rritja e çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve, solli brenda pak muajve rritje të gjithë produkteve të tjera, duke përfshirë sektorin e ndërtimit, një prej më të rëndësishmëve në Shqipëri.

- Advertisement -

Të dhënat e institutit të statistikave tregojnë për rritje të çmimeve të ushqimeve deri në 12 %. 

Ekspertët thonë se shkaku kryesor i rritjes së çmimeve është fakti se ekonomia shqiptare bazohet jo të prodhimi vendas, por te importi i shumicës së produkteve nga vendet e tjera.

Për të frenuar abuzimet qeveria vendosi ngritjen e bordeve që do mbanin nën kontroll rritjen çmimet të karburanteve dhe ushqimeve. Ndërsa për energjisë elektrike çmimi i energjisë elektrike, çmimi nuk u rrit.

Sipas raportit të Bankës së Shqipërisë, në muajin dhjetor inflacioni arriti në 8%. Kjo është shifra më e lartë që nga viti 1998, kur vendi pësoi kolaps ekonomik për shkak të skemave piramidale.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA denoncon parregullsitë me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

TË FUNDIT

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh përsëri”- Jetëshkrim i policit hero në Kosovë

“Të vdesësh për atdhe, është si të rilindësh përsëri”, me këtë shprehje do ta kujtojë Kosova Afrim Bunjakun, policin që mbeti i vrarë në...

OMONIA denoncon parregullsitë me censin: Po i bëhet presion minoritetit

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek, OMONIA ka denoncuar ato që i cilëson shkelje të të drejtave të minoritetit nga anketuesit e censit në...

Transportonte dru pa dokumentacion, hetohet 59-vjeçari

Një 59-vjeçar në Shkodër është kapur duke transportuar me kamion lëndë drusore pa dokumentacionin përkatës. Për të ka nisur një hetim. Sasia e druve dhe...

Turistët marrin ndihmën e parë, u bllokuan në kanionet e Përmetit

Një grup me 3-5 turistë po marrin ndihmën e parë pas një bllokimi të përkohshëm në kanionet e Langaricës në Përmet. Shkak për bllokimin është...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×