Koreja e Jugut paralajmëron: Do përgjigjemi nëse Pheniani vijon testet bërthamore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol paralajmëroi për një përgjigje të përbashkët të paprecedentë me aleatët nëse Koreja e Veriut vijon testet bërthamore.

Ai i kërkoi Kinës që të ndihmojë në largimin e Veriut nga ndjekja e zhvillimit të ndaluar të armëve bërthamore dhe raketave, shkruan Reuters.

Yoon i bëri thirrje Kinës, aleatit më të ngushtë të Koresë së Veriut, që të përmbushë përgjegjësitë e saj si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Presidenti u shpreh se mosbërja e kësaj do të çonte në një shtim të aseteve ushtarake në rajon.

- Advertisement -

“Ajo që është e sigurt, është se Kina ka aftësinë të ndikojë në Korenë e Veriut dhe Kina ka përgjegjësinë për t’u përfshirë në proces I takonte Pekinit të vendoste nëse do ta ushtronte atë ndikim për paqen dhe stabilitetin”, theksoi ai.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un tha këtë javë se vendi i tij synon të ketë forcën bërthamore më të fuqishme në botë.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe të SHBA-së thonë se Pheniani mund të përgatitet të rifillojë testimin e armëve bërthamore për herë të parë që nga viti 2017.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

TË FUNDIT

Deklarata e David Wisner për Berishën, Qafoku: Do ketë ndëshkime të tjera…

I ngarkuari me punë i Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, ka zgjedhur Ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit për të dhënë disa mesazhe të...

“Burg me 5 yje”- Avokati: Ku po mbahet Naim Murseli, çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

Avokati Tomë Gashi ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania, ku hodhi dritë mbi petendimet e qarkulluara në media se ka pasur...

Unaza 750 mijë euro “u zhduk” papritur në hotel, gjendet brenda fshesës me korrent

Vizitorja e një hoteli në Francë kishte denoncuar në polici një vjedhje e cila sipas saj kishte ndodhur në dhomën e hotelit ku po...

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×