KQZ ndan fondin rreth 100 milionë lekë për fushatën, PS merr “pjesën e luanit”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fondi prej rreth 100 milionë lekësh të reja, në kuadër të mbulimit shpenzimeve të fushatës elektorale për zgjedhjet lokale të 14 majit, është ndarë nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.

KQZ në fondin e parë të ndarë për 10 parti politike, vendosi që pjesën më të madhe ta marrë Partia Socialiste, në bazë të rezultatit të marrë në zgjedhjet e mëparshme. Partia Socialiste mori një shumë prej 42.833,466.73 lekësh.

Pas saj u rendit Partia Demokratike e udhëhequr nga kryetari i komanduar Enkelejd Alibeaj, me një shumë prej 24.963.584.24 lekësh.

- Advertisement -

Ajo që bie në sy, është lënia jashtë e Rithemelimit të ish-kryeministrit Berisha, për shkak të mosregjistrimit si forcë politike në zgjedhje.

Fondi 97,064,530.08 lekë u shpërnda si më poshtë vijon:

 1. Partia Demokratike (PD) 24.963.584.24 lekë
 2. Partia Republikane (PR) 3,012,429.13 lekë
 3. Partia Aleanca Progresiste L.ZH.K 1,100,255.80 lekë
 4. Partia Socialiste e Shqipërisë (PS) 42.833,466.73 lekë
 5. Partia e Lirisë (PL) 15,594,215.8 lekë
 6. Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU) 4,260,606.71 lekë
 7. Partia Fryma e Re Demokratike (FRD) 1,194,064.75 lekë
 8. Partia Demokracia Sociale (PDS) 1,123,779.90 lekë
 9. Partia Socialdemokrate (PSD) 0 lekë
 10. Bindja Demokratike (BD) 639,798.69 lekë
 11. Partia e Gjelbër (P.GJ) 797,915.09 lekë
 12. Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë (ADK) 448,974.27 lekë
 13. Aleanca Arbnore Kombëtare (AAK) 532,820.88 lekë
 14. Partia Uniteti Kombëtar (PUK) 562,618.08 lekë

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti automobilistik në Kroaci. vijon...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

TË FUNDIT

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti automobilistik në Kroaci. vijon...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×