English

Kremlini mohon ofertën e Putinit për armëpushim në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremlini ka mohuar një raport se Vladimir Putin i propozoi SHBA-së një armëpushim në Ukrainë nëpërmjet ndërmjetësve.

- Advertisement -

I pyetur nëse raporti i Reuters se Rusia kishte bërë propozime për paqe ishte i vërtetë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha: “Jo. Nuk është e vërtetë.”

Çfarë thuhej në raport?

Burimet ruse i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se Putin i dërgoi sinjale Uashingtonit vitin e kaluar publikisht dhe privatisht përmes ndërmjetësve, duke përfshirë edhe partnerët arabë të Moskës në Lindjen e Mesme, se ai ishte gati të konsideronte një armëpushim në Ukrainë.

Ndërmjetësuesit u takuan në Turqi në fund të vitit 2023, sipas tre burimeve ruse, dhe këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, pati një telefonatë me këshilltarin e Putinit për politikën e jashtme, Yuri Ushakov, në janar.

Raporti thoshte se Putin po propozonte ngrirjen e konfliktit në linjat aktuale dhe nuk ishte i gatshëm të lëshonte asnjë nga territoret ukrainase të kontrolluara nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×