Kremlini: Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit në kohën e duhur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë rajonin e Donbasit “në kohën e duhur”, tha të shtunën një zëdhënës i Kremlinit, duke iu referuar zonave të pushtuara nga Rusia në Ukrainën lindore.

“Kjo me siguri do të ndodhë në kohën e duhur, sepse është pjesë e Federatës Ruse”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve, Tass.

Më 5 tetor, Putin nënshkroi masat që aneksonin katër rajone të Ukrainës në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Territoret e pretenduara nga Moska janë Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson.

- Advertisement -

Procesi i aneksimit, i cili është i paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar, erdhi pas të ashtuquajturave referendume në rajone që u hodhën poshtë botërisht si “mashtrime” nga Ukraina dhe vendet perëndimore.

Ndërsa zyrtarët e Kremlinit pretendojnë se ato rajone tani i përkasin Rusisë, trupat e Moskës nuk kontrollojnë tërësinë e këtyre territoreve.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si votojnë në...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...

TË FUNDIT

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si votojnë në...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...

Analisti serb: Ja kur do ta njohë Serbia pavarësinë e Kosovës

Analisti serb, Dushan Janiç thotë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Berisha: Rama përdori Soros-in dhe FBI-në për të më shpallur “non grata”

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se kryeministri Edi Rama përdori miliarderin George Soros dhe FBI-në, për ta shpallur atë "non grata". Në një...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×