Kremlini zbulon kushtet për t’u rikthyer në marrëveshjen e drithërave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremlini ka përsëritur qëndrimin e tij se është gati të rivendosë marrëveshjen e drithërave në Detin të Zi, vetëm pasi të trajtohen në mënyrë adekuate “shqetësimet” e Rusisë

Moska u largua nga marrëveshja muajin e kaluar, duke u ankuar se komuniteti ndërkombëtar kishte dështuar të siguronte që Rusia të eksportonte lirshëm drithërat dhe plehrat e saj kimike si pjesë e marrëveshjes.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha gjithashtu se Presidenti Vladimir Putin do të zhvillojë një telefonatë me Recep Tayyip Erdogan, në lidhje me këtë çështje.

- Advertisement -

Kujtojmë se Turqia dhe OKB ndërmjetësuan marrëveshjen e grurit verën e kaluar.

Refuzimi i Rusisë për të rinovuar marrëveshjen e grurit të Detit të Zi ka krijuar një situatë kaotike në tregun e drithërave, e cila është shoqëruar me një rritje të vazhdueshme të çmimit.

Departamenti Amerikan i Shtetit deklaroi ditën e djeshme se ka sinjale se Rusia është e gatshme të kthehet në bisedime për një marrëveshje që do të lejonte eksportin e grurit nga portet e Ukrainës.

Raporti javor i Departamentit të Bujqësisë të SHBA-së njoftoi të hënën se korrja e grurit dimëror në SHBA ishte në fazat e fundit, duke ofruar në treg grurin e mullirit shumë të nevojshëm.

Ambasadorja e SHBA-ja në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se nëse Rusia dëshiron që plehrat e saj artificiale të arrijnë në tregjet botërore dhe të ketë lehtësim në transaksionet për produktet bujqësore “ata duhet të kthehen në këtë marrëveshje”.

“Ne kemi parë tregues se ata mund të jenë të interesuar që të rikthehen në diskutime. Prandaj, ne duhet të presim që të shohin nëse kjo do të ndodhë”, tha ajo pa dhënë më shumë detaje.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×