Kreu i EULEX: Situata në Veri serioze, barrikadat të hiqen në mënyrë paqësor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i EULEX-it, Lars Gunnar Wigemark, tha sot se situata e sigurisë në veri të Kosovës është shumë e rëndë dhe se EULEX-i ka trefishuar forcat e tij.

Por sipas Wigemark, nuk është kompetent të marrë kontrollin në veri në vend të policisë së Kosovës, dhe se barrikadat duhet të hiqen në mënyrë paqësore.

“Policia e Kosovës deri më tani nuk ka kërkuar që të ndihmojmë në heqjen e barrikadave, tani për tani na është kërkuar vetëm monitorimi i situatës, të cilën po e bëjmë, e kemi trefishuar prezencën, po mundohemi të jemi sa më prezent për të qetësuar situatën, por nuk kemi as autoritet dhe as forcë që t’i heqim fizikisht barrikadat”, tha Wigemark në një intervistë për Tanjug dhe vlerësoi se barrikadat duhet të hiqen në mënyrë paqësore nga ata që i kanë vendosur, shkruan Euronews Serbia.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

TË FUNDIT

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...

Përmbyset autobusi në Tiranë, plagosen tre pasagjerë

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” në Tiranë. Burime për Euronews Albania, bëjnë me dije se një autobus ka dalë...

Gazetari: Alibeaj ka frikë të futet në zgjedhje, e do Berishën si alibi për humbjen

Gazetari Gëzim Saliu tha se Alibeaj po kërkon të negociojë me grupin e Berishës për zgjedhjet në mënyrë që ta ketë atë si alibi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×