Kuotë vjetore për dekoratat/ PD: Edhe medaljet për qëllime elektorale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-Presidenti Ilir Meta është sulmuar shumë për numrin e madh të dekoratave që ka lëshuar gjatë 5 viteve

“U përdor si këto dekoratat që shpërndahen sot, të cilat janë thjesht dekorata për ata që japin”- theksoi Rama.

Tashmë maxhoranca ka vendosur të kufizojë kuotën vjetore për dhënien e dekoratave. Përmes një projektligj presidenti mund të japë vetëm 3 dekorata përgjatë gjithë vitit, kryesisht  urdhrat, si medaljet me të larta dekoruese.

- Advertisement -

Kjo shkaktoi debate mes mazhorancës dhe opozitës në Komisionin e Sigurisë.  Opozita aludon se edhe dhënia e dekoratave do të përdoret për qëllime elektorale.

“Për cilën arsye duhet të ketë edhe kryeministri, dhe duhet t’ua japim ne si komision votën që ju ti merrnit presidentit dhe republikës një akt që jepet në emër të Republikës e jo të një partie politike. Dekoratat doni t’i politizioni, të merrni vota?”- shprehet Ervin Salianji.

Nga ana tjetër, për mazhorancën këto ndryshime nuk cenojnë asnjë të drejtë kushtetuese të presidentit. Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali tha se qëllimi është t’u jepet më shumë vlerë këtyre dekoratave.

“Përsa i përket numri të dekoratave që u ngrit si shqetësim, kufizimi i numrit të dekoratave bëhet për t’i dhënë denjësi dekoratës dhe për të mos u inflacionuar”- tha Spiropali.

Kreu i Kadastrës Artan Lame, si pjesë e grupit të punës në hartimin e këtij projektligji  e tha hapur se nevoja për rishikim erdhi për shkak të degradimit të sistemit të dekorimeve nga Presidenti Meta.

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 Janar Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

TË FUNDIT

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 Janar Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×