Kur do të arrihet armëpushimi me Rusinë? Ambasadori ukrainas flet në Euronews

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Armëpushimi mes Ukrainës dhe Rusisë pritet të arrihet në pranverë ose verën e këtij viti.

I ftuar në Euronews Albania, ambasadori i Ukrainës në Shqipëri, Volodymyr Shukrov u shpreh se po punohet në mënyrë aktive që të krijohen kushtet për të vendosur paqen.

“Përfaqësuesit, lojtarët me ndikim ndërkombëtar që po punojnë në një mënyrë aktive në drejtim të krijimit të kushteve për të vendosur paqen, këtu kemi përmendur edhe Kinën, e cila po vazhdon të marrë një rol, por nga ana tjetër janë përpjekjet e Francës, Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara.

- Advertisement -

Unë shpresoj se të gjitha këto përpjekje do të marrin një ditë rezultatet e duhura. Nëse do të kemi parasysh ndihmën nga partnerët tanë në kohën e nevojshme, mendoj që paqja mund të gjendet në pranverë apo në verën e këtij viti”, theksoi ai.

Kur u pyet dhe në lidhje me kërcënimet bërthamore që vijnë nga Rusia ambasadori u përgjigj: “Nëse ne po flasim për gjendjen psikologjike të lidershipit rus, çdo gjë mund të jetë e pritshme. Nëse flasim për të dhëna objektive, nuk ka arsye objektive për të përdorur armë bërthamore nga Rusia”.

Në Shqipëri 443 ukrainas kanë kërkuar ndihmë që të mbrohen nga lufta. Ata kanë nisur jetën normale në disa qytete të vendit.

Kur lufta vijon Kievi ka ende nevojë për mbështetje, sipas ambasadorit duhen më shumë armë, avionë luftarake që të mbrojnë qiellin e Ukrainës.

 













LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...





TË FUNDIT

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...













Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×